Regały paletowe to najczęściej spotykany system składowania towarów w magazynach. Do najważniejszych zalet naszych regałów do palet zalicza się: uniwersalność (można je dostosować do każdego magazynu i towaru) oraz elastyczność (prosta rozbudowa lub rekonfiguracja).
Zastosowania
Regały paletowe są podstawowym wyposażeniem magazynowym w systemach intralogistycznych. Wielowymiarowość oraz możliwość stosowania szerokiej gamy akcesoriów pozwala wykorzystywać je do realizowania niezliczonych i niezwykle różnorodnych zadań, jakie pojawiają się w obszarze obrotu towarowego.
Wyobraźnia projektantów pozwala tworzyć efektywne rozwiązania zarówno w magazynach hurtowni materiałów obiciowych, jak w zakładach produkcji chemicznej, czy to w składowaniu gotowych wyrobów, czy jako magazyny buforowe dla surowców i półproduktów w obszarze produkcyjnym.
Tak szeroki zakres stosowania sprawia, że nazwa „Regały paletowe” to właściwie eufemizm…

Regał paletowy z paletami EPAL-EUR

Regał paletowy z przykładowym ładunkiem niestandardowym
Zalety
Elementy podstawowe

Ramy
Rama to podstawowy element konstrukcyjny regału paletowego, zapewniający mu odpowiednią nośność i sztywność. Rama jest konstrukcją kratownicową, wykonaną z dwóch słupów połączonych stężeniami. Szerokość ramy (głębokość regałów) w typowym regale paletowym wynosi 1100 mm i została dobrana do wymiarów standardowych palet. Głębokość regału można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta, przy czym nie może być mniejsza niż 600 mm i większa niż 1500 mm.

Słupy
Słupy regałów paletowych wykonane są z perforowanych otwartych profili stalowych. Dostępne słupy umożliwiają budowę ram o wysokości do 12 m i nośności całkowitej do 18 000 kg. W słupach wykonane są dwa rzędy otworów montażowych, które umożliwiają budowanie gniazd (półek) o wysokościach zmieniających się co 50 mm.

Stężenia
Stężenia służą połączeniu dwóch słupów w ramę. Ze względu na sposób ich zamocowania, wyróżniamy dwa typy stężeń: poziome (montowane prostopadle do słupów) oraz skośne (montowane między dwoma kolejnymi stężeniami poziomymi).

Stopy
Stopa, stanowiąca podstawę ramy, zapewnia poprawne przeniesienie obciążenia na posadzkę oraz zakotwienie regału do podłoża. Układ otworów zapewnia stateczność i wytrzymałość zakotwienia, a także ułatwia prowadzenie narzędzi podczas prac montażowych.

Trawersy (belki)
Trawersy to stalowe elementy mocowane na słupach regału, w celu utworzenia podstawy poziomu składowania. Każdy trawers zakończony jest łapami, które po zaczepieniu na perforacji słupa tworzą sztywne połączenie i zapewniają całemu regałowi odpowiednią stateczność podłużną.

Łapy (połączenia słup – trawers)
Łapy są integralną częścią każdego trawersu. Ich rolą jest zapewnienie sztywnego połączenia zaczepowego pomiędzy belką, a ramą regału. Dopasowanie elementów zaczepowych do perforacji słupa umożliwia regulowanie wysokości półek co 50 mm. W celu uniemożliwienia przypadkowego podniesienia i wysunięcia trawersów przez urządzenia transportowe, każde połączenie dodatkowo zabezpiecza się elementem blokującym.

Wykrzyżowania
Stateczność regałów paletowych zapewniana jest przede wszystkim przez usztywniające połączenie słup-trawers (łapy). Jednak w niektórych przypadkach (każdorazowo określonych w indywidualnym projekcie zabudowy regałowej) może być konieczne zastosowanie dodatkowych wzmocnień w postaci wykrzyżowań. Są to 2 cięgna montowane prostopadle do podłoża i łączące sąsiadujące ze sobą ramy.

Łączniki międzyregałowe
W celu optymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni magazynowej, pojedyncze rzędy regałów (oprócz ciągów szczytowych – ustawionych przy ścianach) grupuje się w rzędy podwójne, łącząc je ze sobą za pomocą łączników międzyregałowych.
Elementy dodatkowe
Rolą bocznych osłon ram jest ochrona stężeń przed skutkami uderzeń wózków widłowych »
Czołowe osłony ram chronią słupy przed uszkodzeniami mechanicznymi, a ich stosowanie jest obowiązkowe w magazynach, w których odbywa się ruch pojazdami mechanicznymi »
Elementy ostrzegawcze poprawiają bezpieczeństwo pracowników i składowanych towarów w tych magazynach, w których transport realizowany jest za pomocą wózków mechanicznych »
Terminale paletowe usprawniają transport wewnętrzny towarów w magazynach, w których używa się jednocześnie wózków systemowych (w wąskich alejkach) oraz czołowych (w strefie dystrybucji) »
Separatory podwieszane usprawniają przechowywanie towarów długich, składowanych w pozycji pionowej »
Belki poprzeczne tworzą podparcie dla palet o niestandardowych wymiarach, a także półek z płyt wiórowych lub krat »
Zabudowa siatkowa umożliwia zamknięcie wybranych gniazd paletowych lub całych alejek, a tym samym zabezpieczenie szczególnie cennych towarów przed dostępem nieuprawnionych pracowników magazynu »
Kategoria ta obejmuje oznakowania obowiązkowe (np. dopuszczalne obciążenie danego gniazda) oraz dodatkowe – usprawniające transport i komunikację w magazynie (tablice z numerami rzędów) »
Stelaż do szpul i bębnów kablowych umożliwia przechowywanie tych ładunków na standardowych regałach paletowych »
Przykładowe realizacje









