Regały wspornikowe (dłużycowe) wykorzystywane są do składowania długich elementów: rur, profili, belek lub desek, a także płyt wiórowych, przęseł ogrodzeniowych, arkuszy blachy itp.

Zastosowania regałów wspornikowych
Regały wspornikowe stanowią właściwą propozycję dla składowania elementów dłużycowych. Ich cechą charakterystyczną jest brak przednich słupów nośnych, co sprawia, że przestrzeń składowania ograniczona jest tylko z jednej strony – na plecach regału. Długość wsporników dopasowuje się do składowanego ładunku, a ich rozstaw w pionie można regulować co 100 mm. Umożliwia to operowanie w obrębie pojedynczej sekcji regału ładunkami istotnie różniącymi się pod względem masy, długości czy też sposobu pakowania.
Regał na profile i rury stalowe
Wieloletnie doświadczenie firmy MGL w produkcji regałów pokazuje, że statyczne regały wspornikowe są najczęściej wybieranym rozwiązaniem magazynowym w branży stalowej. Parametry i cechy użytkowe tego produktu umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Na jednym poziomie składowania można bez problemu umieszczać elementy o różnej długości i przekrojach. Jedyną alternatywą dla regałów wspornikowych jest przechowywanie długich profili i rur stalowych bezpośrednio na podłożu, co w przypadku zamkniętych obiektów powoduje, że inwestor ponosi koszty składowania powietrza.
Regał do tarcicy
Regały wspornikowe są idealnym rozwiązaniem magazynowym dla branży przemysłu drzewnego, hurtowni artykułów meblowych i zakładów stolarskich. Bardzo dobrze sprawdzają się w przechowywaniu takich surowców, jak:
- płyty drewnopochodne, budowlane, stolarskie,
- blaty,
- tarcica,
- dłużyce,
- forniry.
- deski,
- belki konstrukcyjne, krokwie, kantówki itp.
Podstawowym argumentem przemawiającym za zainstalowaniem w magazynie wyrobów drewnianych regałów wspornikowych jest ich duża elastyczność wymiarowa. Na jednym poziomie składowania można przechowywać elementy o różnych wymiarach, masie i kształcie – bez konieczności rekonfiguracji całego ciągu regałowego. Ponadto, regały wspornikowe gwarantują wysoki poziom wykorzystania dostępnej przestrzeni magazynowej, skrócenie czasu dostępu do towarów oraz łatwą kontrolę poziomu zapasów.
Regały wspornikowe – zalety
Szeroka różnorodność zastosowań – brak przednich i skrajnych słupów nośnych umożliwia składowanie towarów o dowolnych gabarytach. Ponadto, na jednym regale można przechowywać elementy o różnych wymiarach i kształtach, bez konieczności każdorazowego dostosowywania konfiguracji do zmieniających się zapasów.
Duża rozpiętość wymiarowa – modułowa konstrukcja pozwala na instalowanie ciągów regałów wspornikowych o dowolnej długości, ograniczonej jedynie dostępną przestrzenią w magazynie.
Swoboda kształtowania przestrzeni magazynowej – modułowa konstrukcja regałów wspornikowych pozwala na szybką i prostą instalację dodatkowych gniazd składowania, a tym samym optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Prosta obsługa – wszystkie ładunki składowane na regałach wspornikowych są dobrze widoczne i łatwo dostępne. Można nimi manipulować ręcznie (na najniższych poziomach), wózkami widłowymi lub suwnicami i układnicami.
Konstrukcja
Regały wspornikowe produkowane przez MGL Sp. z o.o. projektowane są wg wytycznych normy FEM 10.2.09, dzięki czemu są wytrzymałe i odporne na ew. uszkodzenia. Oczekiwaną moc i długowieczność zapewnia solidna konstrukcja z hutniczych profili walcowanych. Można je ustawiać na otwartych placach składowych, co chroni użytkowników przed kosztowną budową typowej hali magazynowej. Regały wspornikowe ustawione pod gołym niebem można wyposażyć w daszki, chroniące ładunki przed opadami atmosferycznymi.
Elementy podstawowe

Bazy
Baza (stopa) regału wspornikowego to element zapewniający prawidłowe przenoszenie obciążeń całej konstrukcji wraz z ładunkiem na posadzkę. Razem z kolumną tworzy ramę regału.

Kolumny
Kolumna (słup nośny) to element, do którego mocowane są wsporniki. Jej konstrukcja pozwala na budowę regałów jedno- lub dwustronnych.

Wsporniki
Co najmniej para wsporników (ramion / wysięgników) stanowi przestrzeń ładunkową dla towarów o znacznych gabarytach, które byłoby trudno składować w innych typach regałów magazynowych.

Rygle
Rygle w regałach wspornikowych to elementy łączące sąsiadujące ze sobą ramy, tworzące tym samym ciąg regałowy o nieograniczonej długości.

Stężenia
Rolą stężeń jest zapewnienie regałowi odpowiedniej sztywności i stabilności, niezbędnych do prawidłowego i bezpiecznego składowania towarów. Zapobiegają również powstawaniu niebezpiecznych odchyleń całej konstrukcji od pionu.
Elementy dodatkowe

Zabezpieczenia pola składowania
Zabezpieczenia pola składowania powinny być stosowane w przypadku składowania elementów o przekroju kołowym lub innych z tendencją do staczania się. Budowa ograniczników pozwala na ich łatwy montaż i demontaż, bez konieczności używania narzędzi.

Separatory pola składowania
Rolą separatorów jest usprawnienie składowania towarów dłużycowych – pomagają zachować porządek na regałach i ułatwiają manipulowanie ładunkiem.

Tablice informacyjne
Obowiązkowe tablice informacyjne zawierają dane o dopuszczalnej ładowności zarówno całego regału, jak i poszczególnych par wsporników.
Dołącz do kilkuset zadowolonych klientów!